fbpx

Što je mindfulness?

MINDFULNESS je najmoćnija tehnika za smanjenje stresa i za jačanje mentalnog zdravlja koja je poznata u psihologiji

Mindfulness je vrsta meditacije koja je najučestalija u Europi i Americi tijekom posljednjih 40 godina. Iako je u Hrvatskoj još “nova”, u mnogim razvijenim državama se već dugi niz godina koristi u firmama, školama, bolnicama i zatvorima. 

Popularnosti mindfulnessa najviše pridonosi činjenica da je ova vrsta meditacije utemeljena na znanosti, prvenstveno na psihologiji i neuroznanosti, stoga ne sadrži mistične komponente i lako je razumljiva svima.

Mindfulness meditacija se sastoji od niza tehnika kojima je svima zajedničko održavanje pažnje na jednom aspektu svog iskustva u sadašnjem trenutku sa stavom znatiželje i prihvaćanja. To teoretski zvuči apstraktno, ali kroz direktnu mindfulness praksu vrlo brzo postane jasno. Mindfulness tehnike su u svojoj srži prilično jednostavne, ali nisu lake za vježbati.

Mindfulness je cjeloživotni alat kojim dugoročno treniramo svoj mozak da postane otporniji na stres, a kratkoročno pronalazimo trenutke mira u svom životu i učimo biti prisutniji. 
 
Istovremeno učimo i mijenjati način na koji se odnosimo prema sebi i prema svojim mislima, emocijama i osjetima da bismo mogli živjeti s više lakoće. Upravo zbog toga, iz perspektive psihologije, mindfulness je ujedno i mentalni i emocionalni trening.  
 

Što mindfulness nije?

Mindfulness nije razmišljanje ni o čemu ni zaustavljanje misli. Mindfulnessom učimo staloženo primjećivati svoje misli i ostale unutarnje procese bez da ih pokušavamo promijeniti ili zaustaviti. Što više vježbamo mindfulness, moći ćemo sve ranije primijetiti svoje misli, emocije ili tjelesne osjete bez da se izgubimo u njima.

Mindfulness nije religijska praksa te pri podučavanju mindfulnessa ne koristimo nikakve duhovne ni religiozne aspekte. Mindfulness je rad na sebi kroz mentalni i emocionalni trening te je kao takav pogodan za ljude svih religijskih opredjeljenja ili neopredjeljenja.

Mindfulness nije isključivanje i bijeg od života, već namjerno gledanje prema unutra i prema van iz druge perspektive. Sve što naučimo unutar mindfulness prakse je izravno primjenjivo na ostatak našeg života i pomaže nam da uspostavimo i održimo odnose s drugim ljudima.

Mindfulness nije dugo sjedenje zatvorenih očiju. Dovoljno je 15-20 minuta dnevno te se može vježbati i kroz svakodnevne aktivnosti poput tuširanja ili jedenja.

Mindfulness nije tehnika relaksacije, već je svaki put drugačije iskustvo koje je ponekad opuštajuće, a ponekad nije. Mindfulness praksu često započinjemo kratkom relaksacijom da pripremimo um i tijelo, ali svrha nam je poboljšati svoju regulaciju emocija i ponašanja te postati mentalno otpornijom osobom, a ne se samo privremeno opustiti.

Gdje su znanstveni dokazi?

Postoji preko 15 000 istraživanja o mindfulnessu, a ovdje možete pročitati dva istraživanja koja su sveobuhvatna i razumljiva za ljude koji nemaju znanstvenu pozadinu:

Učinkovitost mindfulnessa 

Neuroznanost mindfulness meditacije

Za više o znanstvenoj strani mindfulnessa i o istraživanjima instruktorice dr.sc. Ivane Burić, pogledajte ovu video snimku njenog predavanja:

Mindfulness je vještina koju apsolutno svatko može naučiti.

Pročitajte više o mindfulnessu

Autorski tekstovi dr.sc. Ivane Burić

 

 

Dr.sc. Ivanu Burić i Mindfulness Centar Split možete pratiti na Facebooku, LinkedInu ili Instagramu: