fbpx
dr.sc. Ivana Burić mindfulness Hrvatska

Zašto život leti pred očima i kako mindfulness može stvoriti vrijeme?

 
 

Sve što imamo je neko određeno vrijeme. Iako nikada ne znamo kada je naš posljednji dan, najveća je vjerojatnost za svih da će taj dan biti otprilike između naše 75. i 85. godine života.

Sve što imamo je vrijeme, ali vrijeme je izrazito subjektivno. Sigurno ste primijetili kako je pola sata skrolanja po internetu sasvim drugačije od pola sata na zubarskoj stolici koji se čine kao vječnost. 

U oba slučaja, vrijeme koje je prošlo je objektivno jednako, ali subjektivno nam se čini da pola sata kod zubara traje dulje. Je li to zbog toga što je popravak zuba neugodno iskustvo? Postoje li neka ugodna iskustva u kojima vrijeme kao da teče sporije?

Percepcija vremena je toliko fascinantna da sam jedan davni period prije opsjednutosti mindfulnessom htjela da mi to bude tema istraživanja! No zapravo su mindfulness i percepcija vremena jako isprepleteni. 

Ako ste radili bilo koju mindfulness praksu sa mnom, možda se primijetili kako vrijeme tada teče drugačije. 

Ako želite to provjeriti na svom iskustvu, ovdje je kratka praksa mindfulnessa disanja s kojom možete napraviti mali osobni eksperiment da vidite čine li vam se ove 3 minute dulje od “običnih” 3 minute tijekom ostatka dana:

Da bi vrijeme teklo sporije, nije bitno je li trenutno iskustvo ugodno ili neugodno. Bitno je jesmo li mindful; jesmo li potpuno prisutni u tom trenutku.

Dobar primjer toga su putovanja jer dok smo na odmoru i okruženi predivnom prirodom ili arhitekturom, ti nam dani prividno traju dulje.

To je zato sto smo tada nenamjerno mindful. Promatramo sve oko sebe s divljenjem, obraćamo pažnju na detalje i upijamo svoju okolinu. Radimo pauze, duboko dišemo i odvajamo vrijeme za sebe. 

Putovanje je novo iskustvo, a svaki put kada se nalazimo u novom iskustvu, naš mozak automatski postaje prisutan. Dok smo djeca, gotovo svaki dan imamo nova, do tada nepoznata, iskustva. Znanstvenici iz područja percepcije vremena smatraju da zbog toga vrijeme prividno ide sve brže i brže kako starimo. 

Pet godina života između 10. i 15. godine prividno traje dulje nego pet godina između 25. i 30. godine, a to prividno trajanje se sve više skraćuje kako idemo kroz život pa zato kažemo da “život leti”.

No tako ne mora biti. 

Mindfulness je naš prirodni ljudski kapacitet, već se nalazi u svima nama. S redovitom praksom, možemo namjerno biti mindful u bilo koje vrijeme i na bilo kojem mjestu. 

I u onim posebnim, rijetkim trenutcima kao kada napokon posjetimo mjesto o kojem smo dugo maštali ili kada prvi put pogledamo svoje dijete u oči.

I u onim svakodnevnim trenutcima poput pijenja šalice kave ili šetnje rutom kojom smo prošli nebrojeno puta. 

Upravo u tome leži snaga mindfulnessa jer nam otkriva da svaki trenutak ima neprocjenjivu vrijednost.

Život je, u konačnici, samo skup trenutaka. 

Jedino trenutci u kojima smo mindful, mogu postati naše uspomene i dio nas. 

Jedino tako možemo aktivno proživljavati svoj život sve dok ne dođe naš posljednji dan. 

Za kraj, želim s vama podijeliti ovaj video koji me ostavio bez daha prošli tjedan na jednoj od dodatnih edukacija koje pohađam. Upravo ovaj video me inspirirao za pisanje ovog teksta:

Sa svakom minutom mindfulness prakse,

postajemo sve više

mindful osoba.

mindfulness hrvatska meditacija besplatno

Želite još?

Ako želite dobivati na email najnovije psihoedukativne tekstove od dr.sc. Burić poput ovog, možete se prijaviti na besplatni mindfulness izazov.