
1. Koja je razlika ako mindfulness radimo samo po potrebi vs. ako smo redoviti?
S druge strane, kada postanemo redoviti s mindfulnessom, to je sasvim druga priča.
Tada osim kratkoročnih dobrobiti, dobivamo u paketu i dugoročne dobrobiti: sposobnost da reguliramo svoje misli, emocije i ponašanja te da budemo otporniji u svim životnim izazovima.
Dugoročne dobrobiti su kao supermoći koje su s nama cijeli dan, a ne samo tijekom ili neposredno nakon prakse.
To je zapravo isto kao i s tjelovježbom!
Ako samo povremeno napravimo neki umjereni trening tijela, obično se osjećamo energizirano i dobro nakon njega.
Kada treniramo redovito, tek onda možemo postati snažniji i izdržljiviji – isti princip vrijedi za trening tijela i za trening uma s mindfulnessom.
2. Koliko dugo je potrebno raditi mindfulness da bi došlo do poželjnih bioloških promjena u mozgu i tijelu te kako se to može dokazati?
Biološke promjene nastaju već nakon osam tjedana redovite mindfulness prakse i nakon toga se nastavljaju produbljivati ako nastavimo s praksom.
Ako ne nastavimo s praksom, te promjene kroz par tjedana polako nestaju – ponovno slično kao i s treningom tijela.
To možemo direktno izmjeriti na više načina, a ja u svojim istraživanjima to radim pomoću magnetske rezonance i uzorka krvi.
Magnetskom rezonancom možemo snimiti strukturu i funkciju mozga za samo 20 minuta, a iz krvi laboratorijski možemo izmjeriti upalne procese, hormone stresa i slično.
Ako isto ponovimo nakon osam tjedana mindfulnessa, onda možemo statistički usporediti te podatke i objektivno dokazati promjene.
Taj postupak se obično radi samo u sklopu istraživanja i do sada nisam čula da to itko radi za praćenje osobnog progresa.
3. Možemo li uvijek raditi mindfulness disanja ili je potrebno znati razne minduflness tehnike da bismo dobili dugoročne dobrobiti?
Postoje brojne mindfulness tehnike, a svaka od njih je vrijedna ako je radimo redovito i ispravno.
To znači da možete dobiti veliki dio dugoročnih dobrobiti mindfulnessa samo ponavljajući najdulju praksu mindfulnessa disanja iz mindfulness izazova koja vam je dostupna besplatno!
U mindfulness programu učimo 20 mindfulness tehnika, a mindfulness disanja je jedna od osnovnih tehnika s kojima pripremamo teren za naprednije mindfulness tehnike.
To su tehnike koje su vezane za neugodne emocije i misli te nam pomažu da odemo dublje i izravno radimo na samoregulaciji u sigurnom okruženju i uz moj nadzor.
4. Kako znati radimo li mindfulness pravilno? Što će se dogoditi ako to radimo nepravilno?
5. Kakav utjecaj mindfulness može imati na ljude koji imaju traume ili PTSP?
6. Koja je razlika između učenja mindfulnessa online ili uživo?
7. Koristi li mindfulness činjenicu da se najvažnija i najugodnija životna iskustva događaju jedino u sadašnjem trenutku?
Svi sati života koje smo proveli pretjerano razmišljajući o događajima iz prošlosti ili pokušavajući predvidjeti budućnost, nikada nisu oni kojih se radosno ili s ponosom sjećamo, zar ne?
Zato vam ovdje ostavljam link za mindfulness praksu od pet minuta za sebe kojoj se uvijek možete vratiti:
Svako dobro i čujemo se uskoro,
dr.sc. Ivana Burić

Želite još?
Ako želite dobivati na email najnovije psihoedukativne tekstove od dr.sc. Burić poput ovog, možete se prijaviti na besplatni mindfulness izazov.